Mevsimsel Değişim Sırasında Kendinizi En İyi Hissetmenin 5 Yolu

Mevsimsel Değişim Sırasında Kendinizi En İyi Hissetmenin 5 Yolu

Artık havalar daha soğuk ve günlerimiz daha kısa olduğu için çoğumuz enerjimizde, ruh halimizde, isteklerimizde ve genel refahımızda değişiklikler yaşayabiliriz

 1. Her gün doğada vakit geçirin

Araştırmalar, doğada geçirilen zaman ile pozitif zihinsel esenlik arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Gündüz saatlerimizin daha kısa olduğu kış aylarında dışarı çıkıp her gün temiz hava solumak daha da faydalıdır. İklimlerimizin çoğu kış aylarında çok fazla D vitamini sağlamasa da, her küçük parça önemlidir.

Doğayı rutininize dahil etmek için bazı ipuçları:

 • Yavaş başlayın. Her gün 10 dakikalık bir yürüyüş daha sakin ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Güne başlamak için yürüyün. Okulunuz veya iş gününüz başlamadan önce zamana öncelik verin.
 • Doğanın sahnelerini ve seslerini alın ve çevrenizdeki değişen manzaraya dikkat edin.
 1. Sıcak, besleyici yemekler hazırlayın

Soğuk aylarda sıcak yemek tüketmek, özellikle tarçın, kimyon, zerdeçal ve zencefil gibi içinizi ısıtacak baharatları eklediğinizde, içten dışa ısınmanıza yardımcı olur. Hafta boyunca sizi beslemek için hafta sonu bir veya iki büyük öğün hazırlayarak paranızı ve zamanınızı uzatın.

 1. Bolca su iç

Dışarısı soğuk olduğunda, genellikle içimizi ısıtan bir fincan kahveye veya bir fincan çaya uzanırız. Her iki içeceğin de antioksidan özellikleri vardır, ancak susuz kalmamak için yeterli su tüketmek önemlidir.

Yoğun gününüz boyunca daha fazla su içmek için bu ipuçlarını kullanın:

 • 1,5 lt lik veya daha fazla büyük bir su şişesi satın alın, böylece birkaç dolum size yeter. Su şişenizi masanızın veya çalışma alanınızın üzerinde tutun, böylece susadığınızda ilk aradığınız şey su olur.
 • Suyu eğlenceli hale getirin. H 2 0’ınıza birkaç dilim limon veya salatalık ekleyerek evde “spa” suyu yaratın.
 • Meyve ve sebzelerinizi yiyin. Bu gıdalar, su içeriği nedeniyle susuz kalmanıza yardımcı olur. Her öğüne bir parça meyve veya bir parça taze sebze ekleyin.
 1. Başkalarına bağlı hissetmek

Yağmur, kar ve donma sıcaklıkları, evden çıkmayı ve insanlarla bağlantı kurmak için unsurları güçlendirmeyi daha da zorlaştırıyor. Kış aylarında, özellikle de evden çalışıyorsanız veya ders çalışıyorsanız, evde daha fazla zaman geçirdikten sonra kendinizi daha izole hissetmeniz normaldir.

İşte çalışanlarınıza öncelik vermenin (ve bunu yaparken sıcak kalmanın) bazı basit yolları:

 • Bir arkadaşınızla ayakta bir kahve veya öğle yemeği randevusu planlayın. Ayda en az bir kez favori bir yerde buluşmayı planlayın.
 • Bir arkadaşınızı veya aile üyenizi yürüyüşe davet edin. Buluşmak için favori bir park veya parkur seçin, toplayın ve doğada biraz adım ve zaman kazanın!
 • Yaşlılar için gıda bankaları ve bakkal alışverişi gibi faaliyetlerle ilgili yardımı memnuniyetle karşılayan birçok farklı toplum kuruluşu vardır. Bağlantı kurduğunuz bir misyona sahip kar amacı gütmeyen bir kuruluş bulun, bir arkadaşınızı veya sınıf arkadaşınızı davet edin ve iyilik yaparak iyi hissedin.
 1. Yavaşlayarak değişimi kucaklayın

İlkbahar ve yaz, enerjik olarak çok yoğun, doğal olarak daha aktif hissettiğimiz ve günlerimizi bol aktivite ile doldurmanın tadını çıkardığımız verimli zamanlardır. Sonbahar ve kış, yavaşlama ve içe dönme, artık bize hizmet etmeyen şeyleri bırakma ve rezervlerimizi oluşturma zamanıdır. Meşgul öğrenciler ve profesyoneller olarak, yavaşlamak çoğu zaman mantıksız geliyor, ancak bazı kolay uygulamalarla basit ve besleyici olabilir:

 • Hayatta basit şeyler içerek, rahat memnuniyet ve esenlik duygusu demektir Danimarkalı kavramı. Bir çalışma molası verin veya bir hafta sonu sabahını en sevdiğiniz battaniye ve bir fincan çayla birlikte geçirin.
 • Yoga veya doğa yürüyüşü gibi nazik hareketler yapın.
 • Zamanı iyi planlayın. Takviminizde, gidecek hiçbir yeriniz ve yapacak hiçbir şeyinizin olmadığı açık alan bırakın. Kendinize bir mola verin ve neyin ortaya çıktığını görün!

Leave A Comment

Related Stories

Sepetinizde ürün bulunmuyor.